Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Przetwórnia Owocowo – Warzywna na fotografiach, wystawa historyczna

W dniach 18-19 lipca 2014 r., podczas Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym, zaprezentowana została wystawa fotografii historycznej. Wystawa inspirowana była dawną Przetwórnią Owocowo – Warzywną, która w latach 1963-1984  funkcjonowała w Kaliszu Pomorskim.

 

Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego był oddziałem Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Szczecinku. W kaliskiej przetwórni produkowano między innymi: kapustę kwaszoną, pomidory kwaszone, ogórki konserwowe, kompoty, warzywa solone, pulpy, sałatki i dżemy. Jednym z produktów tego zakładu były też ogórki kwaszone, które kiszono w dębowych beczkach i przechowywano w okresie jesienno-zimowym na dnie Jeziora Młyńskiego, znajdującego się na terenie zakładu. Głównym odbiorcą spółdzielni było wojsko polskie i radzieckie, licznie stacjonujące na Pomorzu oraz zakłady karne. Niewielka część  produkcji przeznaczona była na handel do Niemiec.

W 2005 roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim we współpracy z Urzędem Miejskim zorganizował pierwszy „Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym” nawiązujący do tradycji kiszenia ogórków w beczkach i zatapiania ich w jeziorze. W roku 2014 obchodziliśmy wspólnie dziesięciolecie Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym. Tegorocznej imprezie towarzyszyła ponadto wielce barwna wystawa upamiętniająca dziesięciolecie Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym przygotowana przez Bernadettę Klimczak z Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim. Wystawa przedstawia coroczną ceremonię topienia i wyławiania beczek z jeziora oraz atrakcje, które towarzyszą obchodom Jarmarku, m.in. występy mieszkańców Kalisza Pomorskiego, zaproszonych gości oraz wieczorne koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

W dn. 11 maja 2024 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy malarstwa Barbary Klimaszewskiej.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek